Jeżeli poszkodowany nie oddycha, konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jeśli osoba przestała oddychać, należy ją jak najszybciej reanimować.
Jeśli poszkodowany nie oddycha, należy spróbować udrożnić mu drogi oddechowe, odchylając głowę do tyłu i unosząc ją. Powinieneś także wykonywać uciskanie klatki piersiowej po lewej stronie mostka dwoma palcami i kciukami.
Pierwszym krokiem w udzielaniu pierwszej pomocy jest zatrzymanie krwawienia poprzez silny nacisk na ranny obszar. Następnie delikatnie oczyść i zdezynfekuj ranę oraz usuń wszelkie zanieczyszczenia i ciała obce. Na koniec nałóż bandaż i zabezpiecz go taśmą lub bandażem elastycznym.
Zawał serca to nagłe, często śmiertelne zdarzenie, w którym mięsień sercowy nagle staje się niezdolny do prawidłowego pompowania krwi. Objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, duszność, pocenie się, nudności i zawroty głowy.
Jeśli u osoby doszło do zatrzymania akcji serca, wykonaj następujące czynności:
Udar jest rodzajem udaru mózgowo-naczyniowego. Występuje, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje zakłócony, powodując uszkodzenie mózgu. Kiedy dana osoba cierpi na udar, jej funkcje motoryczne i wzrok są upośledzone lub utracone.
Poniżej przedstawiono kroki, które należy wykonać, udzielając pierwszej pomocy osobie z udarem: