25-11-21
Beat Rescue - Sztuczne oddychanie przy utonieciach

Autor HeartbeatRescue

Jak wykonać sztuczne oddychanie przy utonięciach?

Utonięcie jest jedną z głównych przyczyn przypadkowych zgonów na całym świecie i szacuje się, że każdego roku na całym świecie umiera z powodu utonięcia około 4 milionów ludzi. Utonięcie może się zdarzyć w różnych okolicznościach, najczęściej przez przypadek, podczas pływania łódką lub po uniesieniu przez prądy lub wodospady.
Istnieją trzy etapy sztucznego oddychania: oddychanie ratunkowe, sztuczna wentylacja i resuscytacja usta-usta. Oddychanie ratunkowe należy rozpocząć natychmiast, gdy ktoś, kto był zanurzony przez pięć minut bez trzepotania powiekami, zaczyna wykazywać oznaki, że nie oddycha normalnie, a jego twarz staje się niebieska.

Sztuczne oddychanie to proces dawania oddechu osobie, która nie oddycha.
Pierwszym krokiem w leczeniu osoby, która została uznana za nieprzytomną z powodu utonięcia, jest sprawdzenie, czy ma puls. Jeśli tak, możesz spróbować sztucznego oddychania, dmuchając w usta i nos ofiary, aż zobaczysz oznaki życia.
Jeśli nie ma pulsu, ważne jest, aby ktoś natychmiast wezwał pogotowie i rozpoczął resuscytację poszkodowanego.

Co zrobić gdy ktoś utonie?

Kiedy ktoś tonie, scenariusz może być chaotyczny i zagmatwany. Ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, gdy ktoś tonie, ponieważ czas ma kluczowe znaczenie dla uratowania mu życia.
Jeśli znajdziesz osobę tonącą, to:

  • Wezwij pomoc - Jeśli jesteś w pobliżu plaży lub na imprezie z zajęciami wodnymi, natychmiast wezwij pomoc. Ważne jest, aby ostrzec władze o każdej sytuacji, w której dana osoba utonęła, aby mogły spróbować ją uratować. Jeśli nie wiesz, do kogo zadzwonić lub nikogo nie ma w pobliżu, wróć do domu i zadzwoń na pogotowie.
  • Spróbuj resuscytacji krążeniowo-oddechowej — może to być szczególnie przydatne, jeśli od utonięcia minęło trochę czasu.

W przypadku, gdy ktoś nagle i niespodziewanie utonie, ważne jest, aby zminimalizować ryzyko długotrwałych uszkodzeń. Jeśli osoba postronna wyciągnie topielca z wody, co zdarza się często, gdy znajdują się w pobliżu zbiorników wodnych, takich jak baseny, jeziora lub rzeki, nie przesuwaj go za pomocą rąk lub ramion. Może powodować złamane żebra lub zwichnięcia. Zamiast tego użyj koca lub ręcznika, aby delikatnie wyciągnąć topielca z wody na ląd.

Ostatnie komentarze