20-11-21
heartsaver - Kurs pierwszej pomocy w pracy

Autor HeartbeatRescue

Pierwsza pomoc w pracy, epilepsja

Padaczka to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nagłe, nawracające drgawki. Dotyka ludzi w każdym wieku, ale częściej występuje u młodych dorosłych.
Najlepiej podjąć następujące czynności:

  • Utrzymuj osobę nieruchomo i zapewnij komfort (trzymając ją za rękę), stosując głębokie oddychanie i delikatne ruchy głaszczące, aby pomóc jej się zrelaksować.
  • Postępuj zgodnie ze standardowymi wytycznymi dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy, jeśli są przytomne lub półprzytomne, takie jak sprawdzenie dróg oddechowych i oddychania, sprawdzenie pod kątem urazów, uśmierzanie bólu w razie potrzeby lub rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jeśli to konieczne.
  • Upewnij się, że osoba jest bezpieczna przed przeniesieniem jej do innej części pokoju lub na zewnątrz, aby nie upadła ponownie ani nie zraniła się dalej.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sama epilepsja nie powoduje żadnych konkretnych objawów. Pracodawcy może być trudno zauważyć objawy napadu u współpracownika bez zauważenia innych objawów zaburzenia, takich jak zmiany w zachowaniu lub osobowości.
Osoby z padaczką powinny zawsze nosić przy sobie medyczną bransoletkę ostrzegawczą na wypadek napadu padaczkowego. Dzieje się tak, ponieważ nie można bezpiecznie zakładać, że ktoś będzie pamiętał, aby poprosić o pomoc, jeśli zacznie mieć napad.
Nadal nie ma lekarstwa na epilepsję, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc zmniejszyć nasilenie drgawek i zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.

Objawy padaczki różnią się w zależności od osoby i mogą obejmować drgawki, zmieniony stan psychiczny, taki jak splątanie lub utrata przytomności lub świadomości otoczenia. Objawy te nazywane są „aurą”, ponieważ często poprzedzają napad. Niektóre z tych objawów mogą uniemożliwiać ludziom rozpoznanie, że mają napad lub zakłócać ich zdolność do reagowania podczas napadu do zbyt późnego czasu.

Chociaż diagnoza padaczki może być skomplikowana przed wystąpieniem napadu padaczkowego, istnieją pewne kroki w zakresie pierwszej pomocy, które należy podjąć, jeśli natkniesz się na osobę, która może mieć napad padaczkowy.

Ostatnie komentarze