29-09-21
Beat Rescue - Kurs pierwszej pomocy dla dzieci

Autor HeartbeatRescue

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku?

Pierwsza pomoc to proces łagodzenia skutków urazu u osoby, która nie przeszła pełnego cyklu leczenia. Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania życia, której każdy powinien nauczyć się i praktykować, bez względu na zawód. Dzieje się tak, ponieważ pierwsza pomoc może pomóc w każdej sytuacji, o czym dowiesz się w tym artykule!

Artykuł zawiera podstawową wiedzę i wskazówki, jak udzielać pierwszej pomocy, zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji w kolejnych sekcjach.

Jakie są wypadki w których potrzebna jest pierwsza pomoc?

Powinniśmy być w stanie rozpoznać oznaki poważnych zagrożeń dla zdrowia i jak ich uniknąć, abyśmy mogli się chronić.
Poniżej przedstawiono oznaki poważnego zagrożenia dla zdrowia.
Oznaki poważnego zagrożenia dla zdrowia:

 • Zawroty głowy, Bóle głowy, Nudności, Bóle i bóle brzucha, Niewyraźna mowa;
 • Wahania poziomu cukru we krwi;
 • Szybka utrata lub przyrost masy ciała w krótkim czasie;
 • Osłabione funkcjonowanie układu odpornościowego.

Poniżej przedstawiono kroki, które należy podjąć w obliczu poważnego zagrożenia dla zdrowia:

 • Oceń poziom ryzyka.
 • Opracuj plan zmniejszenia ryzyka.
 • Wdrożenie planu.

Pierwsza pomoc przy zranieniach

Urazy mogą obejmować proste skaleczenie, złamaną kość, a nawet poważne uszkodzenie mózgu. Niezależnie od rodzaju kontuzji, im szybciej otrzymasz pomoc, tym lepiej.
Oto niektóre rodzaje obrażeń, które mogą doznać ludzie:

 • Drobny uraz głowy,
 • Połamane kości,
 • Poważne oparzenia,
 • atrzymanie akcji serca,

Urazy są główną częścią naszego życia, niezależnie od tego, czy uprawiamy sport, czy po prostu wykonujemy codzienne czynności. Wiedza o tym, co zrobić, gdy doznasz kontuzji, jest kluczem do jak najszybszego powrotu na nogi.

Popularne metody leczenia obejmują pomoce do chodzenia i leki łagodzące ból. Po wstępnym leczeniu należy udać się do szpitala na dalsze badania i ewentualny zabieg chirurgiczny, jeśli to konieczne.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzenia to najgorsze obrażenia, jakie mogą przytrafić się człowiekowi. Mogą zagrażać życiu i niewiele możemy zrobić, aby leczyć lub zapobiegać oparzeniom.

Aby ratować życie, ofiary poparzeń powinny otrzymać natychmiastową pomoc medyczną. Ważne jest również, aby znać pierwszą pomoc w przypadku oparzeń na wypadek, gdybyś był postronnym obserwatorem i natknął się na jednego.
Pierwsza pomoc w oparzeniach:

 • Jeśli osoba ma poparzoną skórę, zdejmij ubranie z górnej części klatki piersiowej w dół.
 • Płucz zimną wodą przez co najmniej 15 minut.
 • Przykryj czystą wilgotną ściereczką.
 • Stale monitoruj osobę pod kątem wstrząsu lub trudności w oddychaniu.
 • Zanurz się w chłodnej wodzie, dopóki nie ma oznak wstrząsu lub trudności z oddychaniem.

Oparzenia są jednym z najczęstszych urazów, jakie możemy doznać jako ludzie. Ważne jest, aby być przygotowanym na każdą sytuację i mieć pod ręką apteczkę na wypadek kontuzji Ciebie lub Twoich bliskich.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń może polegać na zastosowaniu chłodnej mgiełki lub wody na ranę, zmoczeniu szmatki wodą lub nałożeniu okładu z lodem, aby zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ból. W przypadku cięższych oparzeń pacjent powinien być natychmiast przewieziony do szpitala.

Pierwsza pomoc przy zatruciu

Zatrucie to poważny problem, o który martwi się wielu rodziców. Wpływa nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta. Jeśli ktoś został otruty, pierwszą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że jesteś bezpieczny, zanim spróbujesz pomóc dziecku lub zwierzęciu w powrocie do zdrowia.

Zatrucie różni się pod względem nasilenia i leczenia, ale ważne jest, aby każdy wiedział, na jakie objawy należy zwracać uwagę. Jeśli ktoś został otruty, najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, jest natychmiastowa pomoc lekarska.
Co powinieneś zrobić, jeśli Twoje dziecko jest zatrute? upewnić się, że Twoje dziecko wzięło lub połknęło substancję toksyczną. Jeśli nie jesteś tego pewien, jak najszybciej zabierz dziecko na pogotowie.

Ostatnie komentarze