29-09-21
Beat Rescue - Kurs pierwszej pomocy online

Autor HeartbeatRescue

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia?

Pierwsza pomoc to proces udzielania pomocy w nagłych wypadkach osobie chorej lub rannej. To kluczowa umiejętność dla wszystkich dorosłych. Pierwsza pomoc może uratować życie, a także zapobiec przyszłym komplikacjom zdrowotnym i upewnić się, że to nie Ty musisz zadzwonić pod numer 911.

Jest to szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ są one bardziej kruche niż dorośli i wymagają natychmiastowej pomocy w przypadku jakiegokolwiek wypadku. Ważne jest, aby rodzice wiedzieli, co robić w nagłych wypadkach. Dziecko może być na coś uczulone, zakrztusić się jedzeniem lub cierpieć z powodu ciężkiego upadku. W takich przypadkach może być wymagana pierwsza pomoc.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu?

Zatrucie to stan, który często kończy się śmiercią. Może to być spowodowane przez substancje toksyczne, takie jak amoniak, ołów i chlorek amonu. Pierwsza pomoc w zatruciu może być tak prosta, jak dożylne podanie wody lub mleka w celu nawodnienia i wypłukania toksyn.

Objawy zatrucia mogą się różnić w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby móc zidentyfikować potencjalne źródła zatrucia i wiedzieć, co zrobić, gdy zaistnieje możliwa sytuacja.
Jeśli jesteś świadkiem, jak ktoś cierpi z powodu narażenia na chemikalia lub toksyny, są pewne pierwsze kroki, które powinieneś podjąć natychmiast.

Przede wszystkim wezwij karetkę pogotowia lub policję. Upewnij się, że osoba jest bezpieczna, zanim cokolwiek innego można zrobić.

Jeśli osoba jest przytomna i może się poruszać, będzie potrzebować pomocy w oddychaniu przez torbę poszkodowaną (plastikową torbę z wyciętym jednym końcem). Jeśli potrzebują pomocy w oddychaniu, zastosuj resuscytację krążeniowo-oddechową.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy urazie głowy?

W przypadku urazu głowy ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić, aby zaopiekować się poszkodowanym. Nie zawsze jest to jasne i może być wiele różnych rzeczy, które należy zrobić, a dokładne poznanie tych rzeczy może być dość trudne.

Chociaż nie zawsze jest to łatwe dla ratowników, istnieją pewne wskazówki, które mogą im pomóc. Kiedy ktoś brał udział w wypadku z urazem głowy, powinien zawsze starać się:

  • Przenieś osobę z niebezpiecznych obszarów, jeśli to możliwe,
  • Połóż ją na boku,
  • Unikaj podnoszenia nóg i rozkładania ramion,
  • Monitoruj oddech, tętno i ciśnienie krwi,

Aby udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazu głowy, powinieneś być w stanie zidentyfikować objawy i odpowiednio je leczyć. Ważne jest, aby pacjent zachował spokój, aby uraz nie uległ pogorszeniu.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy urazie kręgosłupa?

Uraz kręgosłupa to poważny uraz, który może wpływać na zdolność osoby do chodzenia, poruszania się lub normalnego funkcjonowania.

Często jest to spowodowane nagłym incydentem, który powoduje nieprawidłowe zgięcie i/lub skręcenie kręgosłupa. Typowe objawy to ból pleców, nóg, ramion lub szyi; drętwienie; mrowienie; słabość; i niezdolność do odczuwania czegokolwiek poniżej punktu kontuzji.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał urazu tego rodzaju, powinieneś:

  • upewnij się, że osoba nadal oddycha i ma puls,
  • sprawdź, czy pod ubraniem nie ma śladów krwawienia i złamań kości,
  • udzielać pierwszej pomocy do czasu przybycia pogotowia ratunkowego,

Urazy kręgosłupa są dość powszechne, zwłaszcza że jest to ważna część ciała. Istnieje jednak wiele nieporozumień dotyczących tego, co stanowi uraz kręgosłupa i jak powinniśmy podejść do ich leczenia.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu?

Złamanie to uraz, który powoduje uszkodzenie chrząstki i/lub kości w wyniku bezpośredniego urazu fizycznego, takiego jak upadek lub wypadek samochodowy. Może wystąpić w dłoni, ramieniu, stopie, kości udowej, miednicy, czaszce lub klatce piersiowej.

Złamania są poważnym urazem, który może prowadzić do długotrwałych powikłań w zdrowiu i życiu społecznym. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się jak je właściwie leczyć i jak zapobiegać powikłaniom.

Najważniejszą rzeczą w przypadku złamania jest zatamowanie krwawienia, aby nie powodowało dalszych uszkodzeń kości, mięśni, skóry i tkanek. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest unieruchomienie złamanej kończyny pianką lub innym miękkim materiałem, a następnie szynowanie jej ze wszystkich stron za pomocą kul lub kijów.

Ostatnie komentarze