27-09-21
Beat Rescue - Kurs pierwszej pomocy dla doroslych

Autor HeartbeatRescue

Jak udzielić pierwszej pomocy?

W nagłych wypadkach wiele osób może nie być tak dobrze przygotowanych do pomocy w każdej sytuacji medycznej, jaka się pojawiła. W zależności od powagi sytuacji uzyskanie pomocy od nikogo innego może nie być możliwe. W takich przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, co robić i mieć wystarczającą wiedzę na temat potencjalnego urazu.

W przypadku kontuzji lub choroby ważne jest, aby osoby wiedziały, jak długo to potrwa, jak długo zajmie wyleczenie urazów lub problemów zdrowotnych i co można zrobić wcześniej, aby zmniejszyć nasilenie objawów.

Jak zachować się w sytuacji nagłego zatrzymania akcji serca?

Zatrzymanie akcji serca to poważny stan, w którym serce przestaje bić. Często jest wynikiem ostrego zdarzenia sercowego, takiego jak zawał serca, lub w niektórych przypadkach może wystąpić po pewnym czasie bez leczenia.

Zatrzymanie krążenia dzieli się na trzy typy: zatrzymanie akcji serca, częstoskurcz komorowy bez tętna i migotanie komór. Konkretny rodzaj zatrzymania akcji serca zależy od tego, jak długo serce bije bez zatrzymania lub ile razy bije przed zatrzymaniem.
W przypadku zatrzymania akcji serca u kogoś, należy zrobić kilka rzeczy. Należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i zapewnić natychmiastową pomoc ofierze. Jeśli nie oddychają dłużej niż pięć minut, wezwij pogotowie.

Jak postępować gdy dojdzie do utraty przytomności?

Utrata przytomności może mieć wiele postaci, takich jak omdlenia, hipoglikemia i drgawki. W przypadku utraty przytomności mogą wystąpić nawet zawroty głowy lub nudności.
W przypadku utraty przytomności najlepszą rzeczą do zrobienia jest zachowanie spokoju i próba zachowania świadomości.

Nie powinniśmy wpadać w panikę i próbować poruszać częściami ciała w celu przywrócenia przepływu krwi lub czegoś podobnego, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Zamiast tego powinniśmy położyć się na brzuchu z ugiętymi kolanami i głośno mówić do siebie, aby inni mogli nas usłyszeć.
Jest kilka kroków, które należy wykonać podczas utraty przytomności:

  • Zadzwoń pod numer alarmowy (911).
  • Zachowaj spokój i mów wyraźnie.
  • Usuń wszystko, co mogłoby spowodować szkody, takie jak biżuteria lub luźna odzież.
  • Przykryj osobę kocem lub szmatą.

Co to jest defibrylacja i czym się różni od resuscytacji krążeniowooddechowej?

Defibrylacja to metoda ponownego uruchomienia serca po zatrzymaniu krążenia poprzez użycie zewnętrznej energii elektrycznej. Proces ten polega na podłączeniu ładunku elektrycznego do określonych obszarów ciała, które są połączone z elektrodami.

RKO jest dobrą alternatywą, jeśli defibrylacja nie jest dostępna lub jeśli próbujesz ponownie uruchomić czyjeś serce, które zostało już pomyślnie defibrylowane. Resuscytację krążeniowo-oddechową można przeprowadzić u każdego w każdym wieku i w wielu przypadkach zapewnia natychmiastową pomoc ratującą życie.

Defibrylacja i resuscytacja krążeniowo-oddechowa to różne metody przywracania do życia osoby, która przestała oddychać z powodu zatrzymania krążenia, ale obie wymagają użycia zewnętrznej siły mechanicznej (na przykład elektryczności do defibrylacji lub uciśnięć klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej) na klatkę piersiową w celu jej przywrócenia.

Ostatnie komentarze