W nagłych wypadkach wiele osób może nie być tak dobrze przygotowanych do pomocy w każdej sytuacji medycznej, jaka się pojawiła. W zależności od powagi sytuacji uzyskanie pomocy od nikogo innego może nie być możliwe. W takich przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, co robić i mieć wystarczającą wiedzę na temat potencjalnego urazu.
W przypadku kontuzji lub choroby ważne jest, aby osoby wiedziały, jak długo to potrwa, jak długo zajmie wyleczenie urazów lub problemów zdrowotnych i co można zrobić wcześniej, aby zmniejszyć nasilenie objawów.
Zatrzymanie akcji serca to poważny stan, w którym serce przestaje bić. Często jest wynikiem ostrego zdarzenia sercowego, takiego jak zawał serca, lub w niektórych przypadkach może wystąpić po pewnym czasie bez leczenia.
Zatrzymanie krążenia dzieli się na trzy typy: zatrzymanie akcji serca, częstoskurcz komorowy bez tętna i migotanie komór. Konkretny rodzaj zatrzymania akcji serca zależy od tego, jak długo serce bije bez zatrzymania lub ile razy bije przed zatrzymaniem.
W przypadku zatrzymania akcji serca u kogoś, należy zrobić kilka rzeczy. Należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i zapewnić natychmiastową pomoc ofierze. Jeśli nie oddychają dłużej niż pięć minut, wezwij pogotowie.
Utrata przytomności może mieć wiele postaci, takich jak omdlenia, hipoglikemia i drgawki. W przypadku utraty przytomności mogą wystąpić nawet zawroty głowy lub nudności.
W przypadku utraty przytomności najlepszą rzeczą do zrobienia jest zachowanie spokoju i próba zachowania świadomości.
Nie powinniśmy wpadać w panikę i próbować poruszać częściami ciała w celu przywrócenia przepływu krwi lub czegoś podobnego, ponieważ może to pogorszyć sytuację. Zamiast tego powinniśmy położyć się na brzuchu z ugiętymi kolanami i głośno mówić do siebie, aby inni mogli nas usłyszeć.
Jest kilka kroków, które należy wykonać podczas utraty przytomności:
Defibrylacja to metoda ponownego uruchomienia serca po zatrzymaniu krążenia poprzez użycie zewnętrznej energii elektrycznej. Proces ten polega na podłączeniu ładunku elektrycznego do określonych obszarów ciała, które są połączone z elektrodami.
RKO jest dobrą alternatywą, jeśli defibrylacja nie jest dostępna lub jeśli próbujesz ponownie uruchomić czyjeś serce, które zostało już pomyślnie defibrylowane. Resuscytację krążeniowo-oddechową można przeprowadzić u każdego w każdym wieku i w wielu przypadkach zapewnia natychmiastową pomoc ratującą życie.
Defibrylacja i resuscytacja krążeniowo-oddechowa to różne metody przywracania do życia osoby, która przestała oddychać z powodu zatrzymania krążenia, ale obie wymagają użycia zewnętrznej siły mechanicznej (na przykład elektryczności do defibrylacji lub uciśnięć klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej) na klatkę piersiową w celu jej przywrócenia.